Historia Szkoły Polskiej w Rzymie.
W 1973 roku powstał w Warszawie Zespól Szkół dla dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, którego zadaniem było kierowanie pracą publicznych szkół polskich poza granicami. W tym samym roku roku w ramach wspomnianego wyżej Zespołu Szkół powstał również obok kilkunastu innych podobnych szkół – Punkt Konsultacji Kształcenia Ogólnego przy Ambasadzie PRL w Rzymie.
W latach ’70 zajęcia dla niewielkiej 20- 30 osobowej grupy dzieci odbywały się w pomieszczeniach, zawsze przyjaznej szkole, niezależnie od panującego ustroju, Ambasadzie.
Zadaniem szkoły była w tym czasie organizacja zajęć głownie dla dzieci pracowników placówki dyplomatycznej. Najważniejszym zadaniem szkoły było pielęgnowanie związków z Ojczyzną, nauka w języku polskim. Cele i Zadania które pozostają aktualne również dzisiaj .
W połowie lat ’70 powstała również szkoła polska w Mediolanie, którą kieruje dzisiaj p. Urszula Gacek – Frigerio – związana ze szkołą jako nauczyciel od 1986 r. a od 2002 do 2015 roku jej kierownik.
Przeobrażenia ustrojowe w Polsce, otwarcie granic, spowodowało w konsekwencji pojawienie się poza granicami Polski kolejnej w naszej historii fali emigracyjnej . Zmieniło to również profil wszystkich szkol poza granicami. Pojawili się w szkole nowi uczniowie – dzieci emigrantów ekonomicznych
Pani Ewa Bilińska – ówczesny Kierownik Punktu Konsultacyjnego, tak wspomina: „uważałam, że niezbędną rzeczą jest, by objąć edukacją wszystkie chętne dzieci i zaczęłam przyjmować wszystkich tych, którzy chcieli do tego punktu konsultacyjnego uczęszczać”.
W szybkim czasie rosła liczba uczniów. Pojawiła się konieczność znalezienia dla szkoły nowej siedziby. Z dostępnych danych statystycznych wynika, ze zdecydowaną większość uczniów stanowiły wówczas dzieci z klas najmłodszych, chociaż funkcjonowało już wówczas również Liceum .
Na zajęcia uczęszczało wtedy już około 60 dzieci, pracę podjęli pierwsi nauczyciele, wśród których swą kreatywnością i zaangażowaniem wyróżniała się Pani Urszula Stachaszewska., nauczyciel języka polskiego w klasach młodszych.
W 1997 roku szkoła wyprowadziła się z budynku Ambasady do zajmowanych do niewielkiego biura przy via Pietro della Valle w Rzymie. Szkołą kierowała wówczas nadal pani Ewa Bilińska.
Dość szybko okazało się konieczne znalezienie dla szkoły kolejnych pomieszczeń- drugą siedzibę szkoły utworzono w pałacu Doria Pamphilij, w pomieszczeniach zajmowanych kiedyś przez czytelnię Polskiej Akademii Nauk.
Szybki wzrost liczby uczniów spowodował, ze w dniu 5 maja 1998 roku Szkoła, decyzją Ministra Edukacji Narodowej została jednym z 8 ( obok m.in. Brukseli, Paryża, Wiednia, Moskwy ) Zespołów Szkół i taką nazwę nosiła do 2010 roku, kiedy to w wyniku reformy otrzymała , tak jak wszystkie szkoły przy placówkach dyplomatycznych nazwę Szkolny Punkt Konsultacyjny.
Od 16 października 2003 r. Szkoła nosi imię Gustawa Herlinga- Grudzińskiego.
W 2008 roku dyrektorem szkoły została pani Danuta Stryjak, która nadal pełni tę funkcję.
Placówka na stałe wpisała w środowisko Polonii włoskiej. Obecnie uczy się tu ok. 500 uczniów. Ofertę szkoły uzupełnia działalność Stowarzyszenia Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej, realizując dla społeczności szkolnej wiele projektów, konferencji naukowych , prowadząc kursy językowe .
Od września 2015 r. siedziba szkoły mieści się w Istituto Cuore Immacolata di Maria przy via Costantino Maes 23 ( zona Batteria Nomentana) , gdzie zajmuje do wyłącznego użytku II piętro.
Na początku XXI w utworzono kolejne, obok istniejącej już od lat ’70 filii w Mediolanie, gdzie kierownikiem jest pani Ewa Gleń , filie w Torvajanica, teraz działającą w Ostii – kierowaną obecnie przez p. Martę Czajczynska a kilka lat później również w Bolonii- pracującą pod kierownictwem pani Iwony Stachery. Obecnie wszystkie dawne filie są samodzielnymi szkołami.
Podjęto również próbę utworzenia oddziału szkoły w Turynie , ale niestety w 2000 po zaledwie kilkunastu miesiącach zawieszono działalność tej szkoły.
Od 1 listopada 2022 r. w Szkole Polksiej w Rzymie działają również tzw. oddziały dziecięce dla dzieci 3-6 letnich.
W roku szkolnym 2017-2018 Szkoła świętowała 45- lecie działalności a w roku 2023 obchodzi Jubileusz 50-lecia .
Więcej informacji https://rzym.orpeg.pl/o-szkole/o-szkole/